Chleb wieloziarnisty z żurawiną

Chleb wieloziarnisty z żurawiną

Miękki chleb pełen ziaren z dodatkiem słodkiej suszonej żurawiny, robiony na drożdżach. Jest pyszny i łatwy do wykonania. Żurawina sprawia swoją rolę i bardzo pasuje do całości, dodaje lekkiej słodkości która pasuje zarówno do słonych jak i do słodkich dodatków.

Robię ten chleb prawie tygodniowo i znika on w jeden dzień. Jest pyszny na śniadanie kiedy jest jeszcze ciepły, dlatego robię ciasto dzień wcześniej i przechowuje na noc w lodówce. Wyciągam 30 minut przed pieczeniem.

Potrzebujesz

  • 200 g mąki żytniej
  • 100 g mąki pszennej
  • 200 g mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 300 ml ciepłej wody
  • 8 g suszonych drożdży
  • 2 łyżki oliwy
  • 2 łyżki owsianki
  • 2 łyżki siemienia lnianego
  • 2 łyżki ziaren słonecznika
  • 2 łyżki sezamu
  • 3 łyżki suszonej i słodzonej żurawiny
  • 1,5 łyżeczki soli

Przygotowanie

W dużej misce wymieszać mąkę z drożdżami, ziarnami i żurawiną. Dodać sól, zalać oliwą i ciepłą wodą oraz wyrobić całość na gładkie, elastyczne ciasto. Można ewentualnie dodać trochę więcej wody kiedy ciasto wychodzi za twarde. Odstawić do wyrośnięcia na 40 minut.

Nagrzać piekarnik do 220 stopni.
Ciasto ponownie wyrobić i przełożyć do natłuszczonej foremki keksowej. Przykryć  i odstawić do wyrośnięcia na kolejne 40 minut. Piec około 40 minut.

Sprawdzić wierzch chleba, kiedy będzie jeszcze miękki pod palcami, włożyć na 5 do 10 minut dłużej do piekarnika.

Chleb wieloziarnisty z żurawiną

 



Komentarzy

11 odpowiedzi do „Chleb wieloziarnisty z żurawiną”

  1. Pyszny z pewnością.

    1. Awatar Anna Chwistek
      Anna Chwistek

      Na prawdę pyszny;)

  2. Wspaniały chlebek, chętnie wykorzystam przepis, bo mam wszystkie składniki! ;)

  3. Awatar Anna Chwistek
    Anna Chwistek

    Super!:)

  4. Mmm, to zdecydowanie coś dla mnie :) Bardzo lubię taką słodką nutę w wytrawnych wypiekach :)

  5. Awatar zuza
    zuza

    Dzień dobry:) mam zamiar zrobić ten chlebek, gdyż tak apetycznie wygląda. Czy mogę użyć świeżych drożdży? Dziękuję i pozdrawiam

    1. Awatar Anna Chwistek
      Anna Chwistek

      Tak, jak najbardziej. 16 – 18 g. Pozdrawiam

      1. Awatar zuza
        zuza

        Dziękuję:) czyli wtedy zrobić po prostu rozczyn z drożdży i reszta jak w przepisie?

        1. Awatar Anna Chwistek
          Anna Chwistek

          Tak jest:)

  6. Awatar Ktosia3
    Ktosia3

    Bardzo smaczny, choć kruszy się przy krojeniu jak jest ciepły. Dałam 150 g mąki średnio-pełnoziarnistej (taką miałam) i 50 g otrąb pszennych, bez sezamu. Po dodaniu ok 20 ml więcej wody ciasto dalej było bardzo gęste. Następnym razem spróbuję zrobić rzadsze ;)

    1. Awatar Anna Chwistek
      Anna Chwistek

      bardzo się cieszę, że chleb zasmakował:)
      następnym razem też spróbuję z dodatkiem otrąb, pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *